No comments yet

Megújul Tiszaszőlős ivóvízhálózata és a református templom

Az elmúlt években beadott pályázatok a „célegyenesbe” értek. A településünkön két nagyobb összegű pályázat megvalósítása veszi kezdetét: az ivóvíz minőségének javítása és a református templom külső és belső rekonstrukciója.
A 40 éve üzemelő ivóvízhálózatunk megérett a felújításra. Az utóbbi időkben gyakoriak voltak a csőtörések, tönkrementek a tolózárak, de a legfontosabb ok, hogy a víz minősége a magas arzén tartalom miatt nem felel meg az Európai Uniós normáknak. 2 évvel ezelőtt a kutakat már átvizsgálták, de a javítás után sem sikerült megfelelni a követelményeknek, az érdemi javulás csak a rendszer teljes felújításától várható.  A projekt elszámolható költsége: 154 382 700  Ft.
A megvalósításhoz adott támogatás összege 138 944 430 Ft, a szükséges önerőt – 15 438 270 Ft –t – a község az EU Önerő Alap pályázat során elnyert támogatásból fedezi.

A projekt keretében tervezett és felújítandó létesítmények:

 • 295 m mély kút fúrása,
 • Meglévő vízmű épületének bővítése, átalakítása, felújítása,
 • 50 m3-es alsótároló és vasiszap ülepítő építése,
 • A meglévő 2. kút és kútfej javítása,
 • A meglévő 25 + 25 m3-es alsótároló statikai felülvizsgálata és javítása, szivattyúakna építése,
 • Udvartéri csővezetékek cseréje, kerítés és járdaépítés,
 • A meglévő víztorony felújítása,
 • Az ivóvíz gerincvezetékek rekonstrukciója, végvezetékek körvezetékesítése, házi bekötések és tűzcsapok rekonstrukciója, szerelvények cseréje, illetve mosató csomópontok kialakítása.
A munkálatok március elején elkezdődtek. Az alapkő (időkapszula) ünnepélyes letételére február 28-án került sor, a rendezvényen megjelent és beszédet mondott dr. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter.
A másik nagy jelentőségű felújítás a református templomot érinti. 2012 őszén Fazekas Szabolcs tomajmonostorai polgármester kezdeményezésére pályázatot nyújtottak be az Új Széchenyi Terv Észak-Alföldi Operatív program keretében Tisza-tavi templomok útján címmel. A pályázat sikeres elbírálása után a résztvevő 7 településen 494 millió forint összeget fordíthatnak 8 templom rekonstrukciójára és látogatóbarát fejlesztésére, továbbá 4 kegyhely és egy vallási turisztikai szálláshely kialakítására. A megvalósítást 100 %-ban az Európai Unió és a magyar állam fedezi. A tiszaszőlősi 18. században épült, 1867-ben és 1989-ben felújított református templom külső és be munkálatai során megvalósul

 • a templom homlokzatának felújítása,
 • a tetőfedés cseréje,
 • a padozat cseréje,
 • elektromos és villámvédelmi rendszerének felújítása,
 • a torony belső felújítása,
 • a mennyezet és a nyílászárók felújítása,
 • kerítés, vízelvezetés, kertépítés.

A munkálatok megkezdése előtt Kéki Ibolya  az egyházközség lelkésze ünnepi istentiszteleten bejelentette a templomfelújítás megkezdését, amely tervek szerint 2014. szeptember végéig elkészül.
Ezen rendezvényen is részt vett dr. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter és ünnepi beszédében örömtelinek nevezte, hogy ismét megújul a tiszaszőlősi műemlék templom. A rendezvény végén a meghívott vendégek fát ültettek a templom kertjében.

Post a comment